Wymień olej w skrzyni biegów zanim będzie za późno !

Wymień olej w skrzyni biegów zanim będzie za późno

Wymiana oleju w skrzyni biegów to nadal temat kontrowersyjny. Omówiliśmy go w tym artykule na naszym blogu - Wymieniać olej w skrzyni biegów czy nie?

Sporo osób pyta -  jak często wymieniać olej w manualnej skrzyni biegów?

Optymalny okres wymiany oleju w manualnej skrzyni biegów to 100 - 130 tyś. km lub 6-7 lat. W skrzyniach M32 w OPLU i FIACIE warto taką wymianę przeprowadzić co 50 tyś. km lub co 5 lat. To taki okres “około” i nie ma problemu gdy się go przekroczy, ale chodzi o zasadę i świadomość konieczności wymiany oleju w skrzyni biegów. Gdy zaczyna huczeć lub szumieć w skrzyni biegów, to niestety jest już za późno na wymianę oleju. Dolewanie cudownych specyfików w formie samonaprawiaczy, tylko przedłuży agonię skrzyni biegów.

Lepiej oczywiście zapobiegać awarii skrzyni i wymienić olej za 100-200 zł, zamiast naprawiać skrzynię za 1000 - 2000 zł lub drożej.

Gdy kupisz auto używane, które ma na liczniku więcej niż 100 tyś. km, to warto przeprowadzić wymianę oleju w skrzyni wraz z wymianą oleju w silniku. Nigdy nie wiesz, czy wskazania licznika są wiarygodne, a także w jakich warunkach jeździło świeżo nabyte auto.

Na zdjęciach poniżej zobaczysz wnętrza skrzyń biegów pracujących na zużytym oleju. Często taki olej nie jest w stanie chłodzić skrzyni biegów i przegrzewa się. Zużyty olej powoduje wytrącanie się osadów, które w trwały sposób osiadają na podzespołach przekładni, oczywiście obniżając ich jakość pracy.