Cała prawda o ręce na gałce zmiany biegów.

Czy trzymanie ręki na gałce zmiany biegów może być szkodliwe dla przekładni ? 

Kierowcy często trzymają rękę na dźwigni zmiany biegów. Przy jeździe miejskiej uzasadnia to fakt częstej zmiany biegów, a na trasie po prostu tak jest wygodnie.

Ręka na gałce zmiany biegów w skrzyni manualnej szkodzi przekładni czy nie ?

Wszystko zależy od tego jak Twoja dłoń leży na dźwigni. W przypadku gałek, które wystają pionowo z podłogi, oparcie ręki nie ma szkodliwego wpływu na skrzynię biegów. Jeśli jednak twoja ręka mimowolnie pcha lub ciągnie gałkę, wtedy mogą zacząć się problemy. Sytuacja również dotyczy dźwigni wystających pod kątem z konsoli. W tym przypadku naturalnie ręka ciągnie gałkę w dół.

Gałka zmiany biegów

Co się wtedy dzieje w skrzyni biegów?

Twój ruch przekazywany jest do wnętrza skrzyni biegów i powoduje taki objaw jakbyś chciał wyłączyć bieg w czasie jazdy lub nadgorliwie go włączyć, dopychając ją na siłę.

widełki i piasta w skrzyni biegów

Natomiast w skrzyni biegów zaczynają wtedy cierpieć widełki zmiany biegów na biegu, który właśnie jest włączony. W normalnych warunkach przesuwają/popychają one piastę, z którą współpracują. Gdy bieg jest włączony widełki nie dotykają piasty - pomiędzy nimi jest zachowany niewielki luz.

piasta zmiany biegów

W czasie gdy trzymasz rękę na dźwigni i przesuwasz ją, to sprawiasz, że widełki ocierają się cały czas o piastę. W wyniku tego na widełkach wycierają się powierzchnie styczne z piastą. Uszkodzenia te w pewnym momencie spowodują, że biegi będą włączać się mniej precyzyjnie, a w skrajnych przypadkach nie będziesz w stanie w ogóle włączyć biegu. Taka sytuacja kwalifikuje skrzynię biegów do naprawy i wymiany widełek.

widełki zmiany biegów


Tak więc, staraj się unikać opierania ręki o gałkę zmiany biegów, a przynajmniej nie pchaj jej lub nie ciągnij, gdy trzymasz na niej rękę. Dzięki temu ominie Cię niepotrzebna naprawa skrzyni biegów.