MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02G

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02G


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW VW - TYP 02G

Skrzynie biegów VW typ 02G to 5 biegowe, manualne skrzynie biegów VW przenoszące napęd na przednie koła. Posiadają zwartą, zamkniętą obudowę. Półosie napędowe dokręcane są do zabieraków zamocowanych bezpośrednio w mechanizmie różnicowym. Rozrusznik napędzający koło zamachowe montowany jest głowiczką w kierunku silnika bezpośrednio na skrzyni biegów. Miejsce na rozrusznik znajduje się od strony chłodnicy.

 

TYP SKRZYNI BIEGÓW

W skrzyniach biegów VW 02G oznaczenie typu skrzyni jest umieszczone obok zabieraka, który napędza koło od strony kierowcy. Typ jest wypukłym nadlewem wskazanym na zdjęciu.

Skrzynia biegów VW 02G - 1
Skrzynia biegów VW 02G - 2
Skrzynia biegów VW 02G - 3
Skrzynia biegów VW 02G - 4

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW - TYP 02G

Na skrzyniach biegów VW typu 02G symbol skrzyni umieszczony jest na środkowej obudowie na górze skrzyni w okolicy wybieraka. Symbol jest wygrawerowany elektroiskrowo. Umieszczenie numeru na górze obudowy umożliwia łatwy odczyt symbolu z komory silnika.

symbol (kod) skrzyni biegów VW 02G - 1
symbol (kod) skrzyni biegów VW 02G - 2
symbol (kod) skrzyni biegów VW 02G - 3
symbol (kod) skrzyni biegów VW 02G - 4

WYSPRZĘGLANIE HYDRAULICZNE Z WYSPRZĘGLIKIEM NA ZEWNĄTRZ SKRZYNI BIEGÓW

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) polega na rozłączaniu silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła.

W tym układzie pedał sprzęgła pracuje w obwodzie hydraulicznym pompy sprzęgła. W momencie naciśnięcia sprzęgła wzrasta ciśnienie w układzie hydraulicznym. W układzie pracuje również wysprzęglik hydrauliczny, który wysuwa bolec pod wpływem zwiększonego ciśnienia. Bolec porusza łapę sprzęgła, na której pracuje łożysko wyciskowe. Łapa przesuwa po wałku sprzęgłowym. Łożysko naciska na docisk. W tym momencie następuje rozsprzęglenie skrzyni biegów i silnika.

wysprzęglanie hydrauliczne - skrzynia biegów VW 02G - 1
wysprzęglanie hydrauliczne - skrzynia biegów VW 02G - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 02G

Odczyt prędkości ze skrzyni biegów VW typu 02G odbywa się za pośrednictwem impulsatora elektronicznego, który umieszczony jest w okolicach mechanizmu różnicowego. Impulsator połączony jest elektrycznie z modułem prędkościomierza w kabinie kierowcy.

czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02G - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02G - 2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 02G

W skrzyniach biegów VW typu 02G wybierak służący do włączania poszczególnych biegów umieszczony jest na górze skrzyni biegów. Uruchamiany jest linkami, które przenoszą ruchy gałki zmiany biegów.

wybierak - skrzynia biegów VW 02G - 1
wybierak - skrzynia biegów VW 02G - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 02G

Na zdjęciach poniżej przedstawiono miejsca, w których znajdują się korki umożliwiające zlanie i wlanie oleju. W przypadku, gdy nie ma możliwości wlania pełnej ilości oleju przez korek wlewowy można wlać lub dolać olej przez otwór czujnika prędkości, po jego wykręceniu (miejsce umieszczenia prędkościomierza jest na zdjęciach w punkcie powyżej).

korki olejowe - skrzynia biegów VW 02G -1

Oleje przekładniowe do skrzyni VW typ 02G

JAKI OLEJ DO SKRZYNI BIEGÓW VW TYPU 02G

Zalecenia jakie oleje do skrzyń biegów VW typu 02G należy stosować, w ostatnim czasie ulegają zmianie, ponieważ VW wprowadza do oferty nowe oleje przekładniowe. W zwiazku z tymi zmianami, na daną chwilę nie możemy jednoznacznie wyszczególnić oleju do tych skrzyń biegów. 

Jeśli interesuje Cię jaki olej i w jakiej ilości powinieneś wlać do swojej skrzyni biegów napisz do nas - szybko i rzeczowo odpowiemy.

ZAPYTAJ O OLEJ


Komentarze, pytania i oceny

Postów nie znaleziono

NOWA OCENA I KOMENTARZ