MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02N

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02N


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW VW - TYP 02N

Skrzynie biegów VW typu 02N są 6 biegowymi przekładniami manualnymi napędzającymi przednie koła. Posiadają kompaktową, zamkniętą konstrukcję. Półosie napędzające koła są przykręcone do zabieraków, które zamontowane są bezpośrednio w mechanizmie różnicowym. Rozrusznik montowany jest bezpośrednio na skrzyni biegów w kierunku silnika. Miejsce montażu rozrusznika znajduje się od strony chłodnicy.

 

Skrzynia biegów VW 02N - 1
Skrzynia biegów VW 02N - 2
Skrzynia biegów VW 02N - 3
Skrzynia biegów VW 02N - 4

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Typ skrzyni biegów VW 02N oznaczony jest na dole skrzyni biegów na przedniej obudowie. Oznaczenie jest wypukłym nadlewem.

Skrzynia biegów VW typ 02N - 1
Skrzynia biegów VW typ 02N - 2

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW - TYP 02N

Symbol skrzyni biegów VW typu 02N jest naniesiony na górze skrzyni biegów w jej centralnym miejscu, na płaskim polu numerowym. Symbol jest wygrawerowany elektroiskrowo.

symbol (kod) skrzyni biegów VW 02N - 1
symbol (kod) skrzyni biegów VW 02N - 2

WYSPRZĘGLANIE HYDRAULICZNE Z WYSPRZĘGLIKIEM NA ZEWNĄTRZ SKRZYNI BIEGÓW

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) polega na rozłączaniu silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła.

Układ z wysprzęglikiem zamontowanym na wałku sprzęgłowym stosowany jest w skrzyniach 6 biegowych. W tym układzie wysprzęglania sprzęgło + pompa + wysprzęglik pracują we wspólnym obwodzie hydraulicznym. W czasie naciskania sprzęgła powstaje ciśnienie w układzie. Wysprzęglik, który jest zamontowany na wałku sprzęgłowym pod łożyskiem wyciskowym, powiększa swoją objętość - rozszerza się w kierunku łożyska i przesuwa je. Łożysko naciska na docisk sprzęgła rozsprzęglając silnik i skrzynię biegów.

wysprzęglanie hydrauliczne - skrzynia biegów VW 02N - 1
wysprzęglanie hydrauliczne - skrzynia biegów VW 02N - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 02N

W samochodach Volkswagen, w których pracuje skrzynia biegów typu 02N, pomiar prędkości odczytywany jest bezpośrednio ze skrzyni biegów. Odczyt realizowany jest za pośrednictwem elektronicznego impulsatora, który zamontowany jest bezpośrednio nad mechanizmem różnicowym.

czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02N - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02N - 2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 02N

Wybierak biegów w skrzyni biegów VW 02N umieszczony jest na górze skrzyni. Służy do zmiany poszczególnych biegów. Napędzany jest linkami, które przenoszą ruch gałki zmiany biegów.

wybierak - skrzynia biegów VW 02N - 1
wybierak - skrzynia biegów VW 02N - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 02N

Na zdjęciach poniżej wskazaliśmy miejsca na skrzyni biegów VW typu 02N, w których znajdują się korki olejowe do wylewania i wlewania oleju do skrzyni. Korek zlewowy znajduje się pod skrzynią biegów bezpośrednio pod mechanizmem różnicowym. Korek wlewowy umieszczony jest z boku skrzyni biegów pod rozrusznikiem.

korki olejowe - skrzynia biegów VW 02N - 1
korki olejowe - skrzynia biegów VW 02N - 2

OLEJE PRZEKŁADNIOWE VW TYP 02N

JAKI OLEJ DO SKRZYNI BIEGÓW VW TYPU 02N

Zalecenia jakie oleje do skrzyń biegów VW typu 02N należy stosować, w ostatnim czasie ulegają zmianie, ponieważ VW wprowadza do oferty nowe oleje przekładniowe. W zwiazku z tymi zmianami, na daną chwilę nie możemy jednoznacznie wyszczególnić oleju do tych skrzyń biegów. 

Jeśli interesuje Cię jaki olej i w jakiej ilości powinieneś wlać do swojej skrzyni biegów napisz do nas - szybko i rzeczowo odpowiemy.

ZAPYTAJ O OLEJ


Komentarze, pytania i oceny

Postów nie znaleziono

NOWA OCENA I KOMENTARZ