MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 0A8

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 0A8


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW VW - TYP 0A8

Skrzynie biegów VW typu 0A8 są przekładniami 6 biegowymi, które napędzają przednie koła. Obudowa skrzyni biegów jest zamknięta, a półosie dokręcane są do zabieraków zamontowanych w mechanizmie różnicowym. Rozrusznik montowany jest bezpośrednio na skrzyni w kierunku silnika. Jego położenie jest od strony chłodnicy.

 

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Oznaczenie typu skrzyni biegów VW 08A umieszczone jest od spodu skrzyni biegów w postaci wypukłego nadlewu. Odczyt typu skrzyni należy wykonać z podnośnika lub z kanału.

skrzynia biegów VW 0A8  -  1
skrzynia biegów VW 0A8  -  2
skrzynia biegów VW 0A8  -  3

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW - TYP 0A8

Skrzynie biegów VW typu 0A8 oznaczane są symbolem na górze środkowej obudowy. Symbol skrzyni biegów naniesiony jest grawerem elektroiskrowym na płaskim polu numerowym wskazanym na zdjęciach.

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW -  VW TYP 0A8 - 1
SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW -  VW TYP 0A8 - 2

WYSPRZĘGLANIE HYDRAULICZNE Z WYSPRZĘGLIKIEM NA ZEWNĄTRZ SKRZYNI BIEGÓW

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) polega na rozłączaniu silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła.

Układ z wysprzęglikiem zamontowanym na wałku sprzęgłowym stosowany jest w skrzyniach 6 biegowych. W tym układzie wysprzęglania sprzęgło + pompa + wysprzęglik pracują we wspólnym obwodzie hydraulicznym. W czasie naciskania sprzęgła powstaje ciśnienie w układzie. Wysprzeglik, który jest zamontowany na wałku sprzęgłowym pod łożyskiem wyciskowym, powiększa swoją objętość - rozszerza się w kierunku łożyska i przesuwa je. Łożysko naciska na docisk sprzęgła rozsprzęglając silnik i skrzynię biegów.

wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 0A8 - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 0A8 - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 0A8

W skrzyniach biegów VW typu 0A8 odczyt prędkości realizowany jest z układu ABS. Wskazania prędkości na liczniku przekazywane są z czujnika umieszczonego w układzie ABS. W tym przypadku miejsce, w którym powinien być zamontowany czujnik, jest zaślepione.

czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 0A8 - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 0A8 - 2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 0A8

Wybierak biegów jest elementem umożliwiającym zmianę biegów w skrzyni biegów. Przenosi on ruch gałki zmiany biegów na mechanizmy przekładni. W skrzyniach biegów VW typu 0A8 montowany jest na górze skrzyni. Posiada charakterystyczną przeciwwagę pokazaną na zdjęciach.

wybierak - skrzynia biegów VW 0A8 - 1
wybierak - skrzynia biegów VW 0A8 - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 0A8

Na poniższych zdjęciach wskazano miejsca, w których znajdują się korki olejowe do spuszczania i wlewania oleju w czasie wymiany.

korki olejowe - skrzynia biegów VW 0A8 - 1
korki olejowe - skrzynia biegów VW 0A8 - 2

Oleje przekładniowe do skrzyni VW typ 0A8

JAKI OLEJ DO SKRZYNI BIEGÓW VW TYPU 0A8

Zalecenia jakie oleje do skrzyń biegów VW typu 0A8 należy stosować, w ostatnim czasie ulegają zmianie, ponieważ VW wprowadza do oferty nowe oleje przekładniowe. W zwiazku z tymi zmianami, na daną chwilę nie możemy jednoznacznie wyszczególnić oleju do tych skrzyń biegów. 

Jeśli interesuje Cię jaki olej i w jakiej ilości powinieneś wlać do swojej skrzyni biegów napisz do nas - szybko i rzeczowo odpowiemy.

ZAPYTAJ O OLEJ


Komentarze, pytania i oceny

Postów nie znaleziono

NOWA OCENA I KOMENTARZ