MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02M

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02M


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW VW - TYP 02M

6 biegowe manualne skrzynie biegów Volkswagen (VW) o oznaczeniu typu 02M, to przekładnie o kompaktowej budowie przenoszące napęd na przednie koła. Konstrukcja tych skrzyń jest zamknięta, a półosie przenoszące napęd na koła, dokręcane są do zabieraków zamontowanych w mechanizmie różnicowym.

 

Skrzynia biegów VW 02M - 1
Skrzynia biegów VW 02M - 2
Skrzynia biegów VW 02M - 3
Skrzynia biegów VW 02M - 4

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Oznaczenie typu skrzyni znajduje się pod skrzynią biegów i jest dostępne do odczytu z kanału lub podnośnika. Typ skrzyni biegów jest w postaci wypukłego nadlewu.

Rozrusznik jest umieszczony bezpośrednio na skrzyni biegów. Głowiczka rozrusznika skierowana jest w kierunku silnika. Miejsce montażu rozrusznika znajduje się od strony chłodnicy.

Skrzynia biegów VW typ 02M - 1
Skrzynia biegów VW typ 02M - 2

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW - TYP 02M

Symbol skrzyni biegów VW typu 02M naniesiony jest grawerem elektroiskrowym na płaskim polu numerowym. Pole numerowe znajduje się na górze skrzyni biegów w środkowej części obudowy.

symbol (kod) skrzyni biegów VW 02M - 1
symbol (kod) skrzyni biegów VW 02M - 2

WYSPRZĘGLANIE HYDRAULICZNE Z WYSPRZĘGLIKIEM NA WAŁKU SPRZĘGŁOWYM

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) polega na rozłączaniu silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła.

Układ z wysprzęglikiem zamontowanym na wałku sprzęgłowym stosowany jest w skrzyniach 6 biegowych. W tym układzie wysprzęglania sprzęgło + pompa + wysprzęglik pracują we wspólnym obwodzie hydraulicznym. W czasie naciskania sprzęgła powstaje ciśnienie w układzie. Wysprzeglik, który jest zamontowany na wałku sprzęgłowym pod łożyskiem wyciskowym, powiększa swoją objętość - rozszerza się w kierunku łożyska i przesuwa je. Łożysko naciska na docisk sprzęgła rozsprzęglając silnik i skrzynię biegów.

wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 02M - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 02M - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 02M

W skrzyni biegów Volkswagen typu 02M odczyt prędkości dokonywany jest na dwa sposoby.

1. Bezpośrednio ze skrzyni biegów z elektronicznego czujnika prędkości, który zamontowany jest w obudowie na mechanizmie różnicowym.

2. Z czujnika zamontowanego w układzie ABS. W tym przypadku na skrzyni nie ma zamontowanego czujnika, a miejsce, w którym mógłby być zamontowany, jest zaślepione.

W obu przypadkach odczyt prędkości odbywa się w sposób elektroniczny.

czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02M - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02M - 2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 02M

W skrzyni biegów Volkswagen typu 02M wybierak biegów zamontowany jest na górze skrzyni biegów i napędzany jest linkami. Poruszany jest gałką zmiany biegów - za pośrednictwem linek zmienia biegi w skrzyni biegów. W budowie posiada charakterystyczną przeciwwagę.

wybierak - skrzynia biegów VW 02M - 1
wybierak - skrzynia biegów VW 02M - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 02M

Miejsca, w których zamontowane są korki olejowe (spustowy i wlewowy) na skrzyni biegów 02M, wskazano na zdjęciach poniżej.

korki olejowe - skrzynia biegów VW 02M - 1
korki olejowe - skrzynia biegów VW 02M - 2

Oleje przekładniowe do skrzyni VW typ 02M

JAKI OLEJ DO SKRZYNI BIEGÓW VW TYPU 02M

Zalecenia jakie oleje do skrzyń biegów VW typu 02M należy stosować, w ostatnim czasie ulegają zmianie, ponieważ VW wprowadza do oferty nowe oleje przekładniowe. W zwiazku z tymi zmianami, na daną chwilę nie możemy jednoznacznie wyszczególnić oleju do tych skrzyń biegów. 

Jeśli interesuje Cię jaki olej i w jakiej ilości powinieneś wlać do swojej skrzyni biegów napisz do nas - szybko i rzeczowo odpowiemy.

ZAPYTAJ O OLEJ


Komentarze, pytania i oceny

Postów nie znaleziono

NOWA OCENA I KOMENTARZ