KATEGORIE W SKLEPIE

Masz problem ze skrzynią VW?

Pomożemy!

Zapytaj

Zadzwoń teraz


32 290 43 44

Masz problem ze skrzynią VW?

Pomożemy!

Zapytaj

Zadzwoń teraz


32 290 43 44

MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02S

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02S


MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW VW 02S

Skrzynie biegów VW typu 02S to przekładnie 6 biegowe o zamkniętej kompaktowej konstrukcji z hydraulicznym układem wysprzęglania, znajdującym się na zewnątrz skrzyni. Zamknięta konstrukcja oznacza, iż zabieraki półosi są zamontowane w skrzyni w mechanizmie różnicowym. Pozwala to na odłączenie półosi bez konieczności wylewania oleju ze skrzyni biegów. Są rozszerzoną konstrukcją stosowaną w skrzyniach 5 biegowych typu 0A4 - powiększono ilość przełożeń o dodatkowy bieg. Skrzynia 6 biegowa w porównaniu ze skrzynią 5 biegową, ma dłuższą tylną obudowę.

skrzynia biegów VW 02S - 1
skrzynia biegów VW 02S - 2
skrzynia biegów VW 02S - 3
skrzynia biegów VW 02S - 4

TYP SKRZYNI BIEGÓW VW 02S

Oznaczenie typu konstrukcji skrzyni biegów 02S niestety nie jest nigdzie naniesione na skrzyni biegów. Najprawdopodobniej z przyczyn ekonomicznych, do konstrukcji skrzyni 02S wykorzystano obudowy ze skrzyni 0A4, dlatego na skrzyni 02S widnieje oznaczenie 0A4. Znajduje się ono najczęściej pod zabierakiem półosi, w formie wypukłego odlewu - miejsce jest wskazane na zdjęciach.

Co to jest TYP SKRZYNI BIEGÓW przeczytasz w poradniku dotyczącym ogólnych informacji o przekładniach Volkswagena - TYP SKRZYNI BIEGÓW VW

Skrzynia biegów VW typ 02S - 1
Skrzynia biegów VW typ 02S - 2

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW 02S

Symbol (kod) skrzyni biegów na skrzyniach biegów VW typu 02S naniesiony jest na płaskim polu numerowym, który łatwo odczytać patrząc na skrzynię biegów od góry. Pole numerowe znajduje się na połączeniu obudów. Symbol naniesiony jest grawerem elektroiskrowym.

Do czego służy KOD SKRZYNI BIEGÓW i dlaczego jest ważny przy zakupie skrzyni biegów Volkswagen, przeczytasz w poradnikuSYMBOL - KOD SKRZYNI BIEGÓW VW

symbol (kod) skrzyni biegów VW 02S - 1
symbol (kod) skrzyni biegów VW 02S - 2

WYSPRZĘGLANIE W SKRZYNI BIEGÓW VW 02S

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) polega na rozłączaniu skrzyni biegów i silnika za pośrednictwem sprzęgła. Wysprzęgnik skrzyni biegów 02S znajduje się na zewnątrz przedniej obudowy. Porusza łapą sprzęgła, która zabudowana jest wewnątrz kielicha obudowy.

O rodzajach wysprzęglania w skrzyniach biegów Volkswagen, przeczytasz w poradnikuWYSPRZĘGLANIE W SKRZYNIACH VW.

wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 02S - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 02S - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 02S

Skrzynie biegów VW typu 02S niezależnie w jakim samochodzie są montowane, nie posiadają czujnika prędkości. W tym typie skrzyni nie przewidziano konstrukcyjnie miejsc służących do zamontowania czujnika prędkości. Odczyt prędkości jest pobierany przez modułu ABS.

O sposobach odczytu prędkości w skrzyniach biegów Volkswagen zapoznasz się w poradnikuODCZYT PRĘDKOŚCI W SKRZYNIACH VW

czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02S -1
czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02S -2

SYSTEM START-STOP W SKRZYNI BIEGÓW VW 02S

System start-stop to układ elektroniczny, który automatycznie wyłącza i włącza silnik, gdy samochód zatrzymuje się. Ideą stosowania tego systemu jest ograniczenie poziomu emisji CO2. Skrzynie biegów 02S są produkowane w wersji z czujnikiem i bez czujnika START-STOP.

Czujnik systemu START-STOP w skrzyni biegów VW typu 02S znajduje się okolicy wybieraka biegów i sprawdza w jakiej pozycji znajduje się lewarek zmiany biegów.

System START-STOP zadziała gdy spełnione są następujące warunki:

  • samochód musi się zatrzymać,
  • drążek zmiany biegów musi znajdować się w pozycji neutralnej,
  • kierowca musi zdjąć nogę z pedału sprzęgła.

Więcej informacji o systemie START-STOP i jaki związek ma on ze skrzynią biegów przeczytasz w poradniku - SYSTEM START-STOP W SKRZYNIACH VW

czujnik START-STOP - skrzynia biegów VW 02S - 1
czujnik START-STOP - skrzynia biegów VW 02S - 2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI BIEGÓW VW 02S

Wybierak biegów jest elementem przenoszącym ruch lewarka zmiany biegów na mechanizmy skrzyni biegów. Przeniesienie to odbywa się poprzez linki zmiany biegów. W skrzyniach biegów typu 02S wybierak posiada charakterystyczną przeciwwagę.

Informacje o wybierakach biegów w skrzyniach VW przybliżymy Ci w poradnikuWYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI BIEGÓW VW

wybierak - skrzynia biegów VW 02S - 1
wybierak - skrzynia biegów VW 02S - 2

KORKI OLEJU W SKRZYNI BIEGÓW VW 02S

Korki olejowe w skrzyniach biegów VW typu 02S umieszczone są w miejscach wskazanych na zdjęciach. Dodatkowo na zdjęciu wskazaliśmy czujnik biegu wstecznego, który po wykręceniu, może służyć jako dodatkowy otwór do uzupełniania oleju. Przydatny jest wtedy, gdy otworem do wlewania oleju nie da się wlać do końca zalecanej jego ilości.

Więcej informacji o korkach olejowych mamy dla Ciebie w poradnikuKORKI OLEJOWE W SKRZYNIACH BIEGÓW VW

korki olejowe - skrzynia biegów VW 02S -1
korki olejowe - skrzynia biegów VW 02S - 2

Oleje przekładniowe do skrzyni VW typ 02S

JAKI OLEJ DO SKRZYNI BIEGÓW VW TYPU 02S

Zalecenia jakie oleje do skrzyń biegów VW typu 02S należy stosować, w ostatnim czasie ulegają zmianie, ponieważ VW wprowadza do oferty nowe oleje przekładniowe. W zwiazku z tymi zmianami, na daną chwilę nie możemy jednoznacznie wyszczególnić oleju do tych skrzyń biegów. 

Jeśli interesuje Cię jaki olej i w jakiej ilości powinieneś wlać do swojej skrzyni biegów napisz do nas - szybko i rzeczowo odpowiemy.

ZAPYTAJ O OLEJ


Komentarze, pytania i oceny

Postów nie znaleziono

NOWA OCENA I KOMENTARZ


Oleje FUCHS SINTOFLUID 75W80 zapytaj o olej

Potrzebujesz olej do takiej skrzyni?

Chetnie pomożemy Ci w doborze oleju do Twojej skrzyni biegów. Wyslij teraz pytanie bez zobowiązań.