KATEGORIE W SKLEPIE

Masz problem ze skrzynią SEAT?

Pomożemy!

Zapytaj

Zadzwoń teraz


32 290 43 44

MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW SEAT - TYP 02J

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW SEAT- TYP 02J


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW SEAT - TYP 02J

Skrzynie biegów Seat typu 02J produkowane przez Seat to kompaktowe konstrukcje 5 biegowe. Montowane są w pojazdach, w których napędzane są przednie koła. W skrzyniach 02J konstrukcja przewiduje montaż rozrusznika zwróconego głowiczką w stronę silnika. Półosie napędzające koła przykręcone są do zabieraków, które są osadzone w mechanizmie różnicowym skrzyni biegów. Taka budowa nie wymaga wypuszczania oleju przekładniowego ze skrzyni biegów w czasie jej demontażu lub odłączania półosi.

Skrzynia biegów SEAT 02J - 1
Skrzynia biegów SEAT 02J - 2
Skrzynia biegów SEAT 02J - 3
Skrzynia biegów SEAT 02J - 4

TYP SKRZYNI BIEGÓW

W skrzyniach biegów Seat typu 02J, typ oznaczony jest obok zabieraka napędzającego koło od strony kierowcy. Jest to wypukły nadlew wskazany na zdjęciu.

Skrzynia biegów SEAT typ 02J - 1
Skrzynia biegów SEAT typ 02J - 2

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW - TYP 02J

Symbol skrzyni biegów w skrzyniach Seat typu 02J naiesiony jest w postaci graweru elektroiskrowego na górnej części środkowej obudowy w okolicy wybieraka biegów. Symbol wygrawerowany jest na płaskim polu numerowym. Można go w łatwy sposób odczytać w komorze silnika. Czasami odczyt wymaga przeczyszczenia pola numerowego.

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW -  SEAT TYP 02J - 1
SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW -  SEAT TYP 02J - 2

WYSPRZĘGLANIE HYDRAULICZNE Z WYSPRZĘGLIKIEM NA ZEWNĄTRZ SKRZYNI BIEGÓW

Wysprzęglanie (rozsprzeglanie) polega na rozłączaniu silnika i skrzyni biegów za pośrednicwem sprzęgła.

W tym układzie pedał sprzęgła pracuje w obwodzie hydraulicznym pompy sprzęgła. W momencie naciśnięcia sprzęgła wzrasta ciśnienie w układzie hydraulicznym. W układzie pracuje również wysprzęglik hydrauliczny, który wysuwa bolec pod wpływem zwiększonego ciśnienia. Bolec porusza łapę sprzęgła, na której pracuje łożysko wyciskowe. Łapa przesuwa po wałku sprzęgłowym. Łożysko naciska na docisk. W tym momencie następuje rozsprzęglenie skrzyni biegów i silnika.

wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 02J - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 02J - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI TYPU 02J

W samochodach, w których są zamontowane skrzynie biegów Seat typu 02J pomiar prędkości odbywa się za pośrednictwem elektronicznego impulsatora, który zamontowany jest nad mechanizmem różnicowym skrzyni biegów.

czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 02J -1
czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 02J -2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI 02J

Korki olejowe (spustowy i wlewowy) w skrzyniach Seat typu 02J przedstawiono na poniższych zdjęciach. Na pierwszym zdjęciu znajduje się również czujnik biegu wstecznego, przez którego otwór (po jego wykręceniu), można wlać lub dolać olej, gdy jest to niemożliwe lub utrudnione przez otwór wlewowy.

korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 02J -1
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 02J - 2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 02J

Wybierak biegów jest elementem, który bezpośrednio w skrzyni biegów "zmienia" biegi. Poruszany jest linkami, które przenoszą ruchy gałki zmiany biegów z kabiny kierowcy. W skrzyniach biegów Seat typu 02J wybierak zamontowany jest na górze skrzyni biegów.

wybierak - skrzynia biegów SEAT 02J - 1
wybierak - skrzynia biegów SEAT 02J - 2
Oleje FUCHS SINTOFLUID 75W80 zapytaj o olej

Potrzebujesz olej do takiej skrzyni?

Chetnie pomożemy Ci w doborze oleju do Twojej skrzyni biegów. Wyslij teraz pytanie bez zobowiązań.