KATEGORIE W SKLEPIE

Masz problem ze skrzynią SEAT?

Pomożemy!

Zapytaj

Zadzwoń teraz


32 290 43 44

MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW SEAT - TYP 085

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW SEAT - TYP 085


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW SEAT - TYP 085

Skrzynie biegów Seat typu 085 są 5 biegowymi przekładniami o kompaktowej zamkniętej konstrukcji. Półosie napędzające koła nie są integralnymi elementami przekładni, natomiast są przykręcane do zabieraków, które znajdują się na zewnątrz skrzyni biegów. W przypadku skrzyń 085 rozrusznik montowany jest od strony silnika i w obudowie skrzyni biegów znajduje się tylko głowica rozrusznika.

 

Skrzynia biegów SEAT 085 - 1
Skrzynia biegów SEAT 085 - 2
Skrzynia biegów SEAT 085 - 3
Skrzynia biegów SEAT 085 - 4

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Typ skrzyni Seat 085 najczęściej można odczytać pod zabierakiem półosi współpracującej z kołem od strony kierowcy. Na zdjęciu wskazano miejsce umieszczenia typu skrzyni.

Skrzynia biegów SEAT typ 085 - 1
Skrzynia biegów SEAT typ 085 - 2
Skrzynia biegów SEAT typ 085 - 3
Skrzynia biegów SEAT typ 085 - 4

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW - TYP 085

Na skrzyniach biegów Seat typu 085 symbol (kod) skrzyni biegów nanoszony jest metodą elektroiskrową - wygląda jak nadruk z drukarki igłowej. Znajduje się na górnej części rantu obudowy sprzęgła. Symbol składa się z trzech liter, które poprzedzają zazwyczaj 2 cyfry (np. 48). Wspomniane cyfry nie stanowią istotnej informacji przy identyfikacji skrzyni biegów.

symbol (kod) skrzyni biegów SEAT 085 - 1
symbol (kod) skrzyni biegów SEAT 085 - 2

WYSPRZĘGLANIE MECHANICZNE STEROWANE LINKĄ (TZW. NA LINKĘ)

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) polega na rozłączaniu silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła.

W skrzyniach biegów, w których rozsprzęglanie z silnikiem realizowane jest mechanicznie, do końcówki łapy sprzęgła dołączona jest linka, która z drugiej strony połączona jest z pedałem sprzęgła. W momencie naciśnięcia przez kierowcę na pedał sprzęgła, pociągana jest linka, a tym samym łapa sprzęgła na skrzyni biegów. W tym momencie za pomocą wodzika, na którym zamontowana jest łapa, poruszane są widełki, które przesuwają łożysko wyciskowe. W tym momencie dociskany jest docisk sprzęgła, który za pośrednictwem tarczy sprzęgła rozłącza skrzynię biegów od silnika.

wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 085 - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 085 - 2

RODZAJ CZUJNIKA PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 085

W skrzyniach biegów Seat 085 w celu odczytu prędkości montowany jest elektroniczny impulsator, który odczytuje prędkość z czujnika zamontowanego w okolicy mechanizmu różnicowego. Impulsator przekazuje informacje na licznik (prędkościomierz) w sposób elektryczny.

czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 085 - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 085 - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 085

Na poniższych zdjęciach przedstawiliśmy dwa sposoby umieszczenia korków olejowych (wlewowego i zlewowego) na skrzyniach typu 085.

Na ostatnim zdjęciu wskazaliśmy czujnik prędkości, który może służyć do wlewania lub uzupełniania oleju. Często przy wymianie oleju należy skorzystać z tego miejsca, ponieważ umiejscowienie korka wlewowego czasem nie pozwala na wlanie wymaganej ilości oleju. Jeśli korzystasz z otworu czujnika prędkości bądź ostrożny przy jego demontażu i montażu, ponieważ posiada on delikatne elementy plastikowe, które można łatwo uszkodzić.

Typ 1Typ 2
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 085 - 1
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 085 - 2
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 085 - 3
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 085 - 4
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 085 -  5

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 085

W skrzyniach biegów Seat typu 085 zastosowano dwa rodzaje wybieraków biegów. Wybierak to element zamontowany na skrzyni, który przenosi ruchy gałki zmiany biegów na mechanizmy przekładni wewnątrz skrzyni biegów.

Na górnym zdjęciu przedstawiono mechanizm zmiany biegów, w którym elementem pośredniczącym są linki. To popularnie zwany mechanizm NA LINKI. Mechanizm ten wymaga specjalistycznego przyłączenia linek i umiejętnej ich regulacji. Zła regulacja może doprowadzić do sytuacji, w której w czasie zmiany biegów będą włączać się inne biegi niż właśnie wybierane.

Dolne zdjęcia przedstawiają mechanizm, który jest poruszany specjalnym prętem. Ten mechanizm nazywa się potocznie NA WODZIK. W tym mechanizmie pręt przymocowany jest do otworu, który znajduje się pod charakterystyczną czarną kulką (powiększenie na prawym dolnym zdjęciu).

wybierak - skrzynia biegów SEAT 085 - 1
wybierak - skrzynia biegów SEAT 085 - 2
wybierak - skrzynia biegów SEAT 085 - 3
wybierak - skrzynia biegów SEAT 085 - 4
Oleje FUCHS SINTOFLUID 75W80 zapytaj o olej

Potrzebujesz olej do takiej skrzyni?

Chetnie pomożemy Ci w doborze oleju do Twojej skrzyni biegów. Wyslij teraz pytanie bez zobowiązań.