KATEGORIE W SKLEPIE

Masz problem ze skrzynią SEAT?

Pomożemy!

Zapytaj

Zadzwoń teraz


32 290 43 44

MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW SEAT - TYP 0AG

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW SEAT- TYP 0AG


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW SEAT - TYP 0AG

Skrzynie biegów Seat typu 0AG to 6 biegowe przekładnie o kompaktowej, zamkniętej konstrukcji z hydraulicznym układem rozsprzęglania. Posiadają przełożenie główne 4,533, o stosunku - 60 : 15.

 

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Oznaczenie typu skrzyni biegów Seat 0AG niestety nie jest naniesione na skrzyni biegów. Prawdopodobnie ze względów oszczędnościowych do budowy przekładni 0AG wykorzystano obudowy, z których były składane skrzynie biegów typu 02T. W związku z tym na obudowie skrzyń 0AG widnieje typ 02T. Oznaczenie to znajduje się na górze środkowej obudowy. Jest w postaci wypukłego nadlewu.

skrzynia biegów SEAT typ 0AG - 1
skrzynia biegów SEAT typ 0AG -  2
skrzynia biegów SEAT typ 0AG - 3
skrzynia biegów SEAT typ 0AG - 4

SYMBOL / KOD SKRZYNI BIEGÓW - TYP 0AG

Symbol (kod) skrzyni biegów Seat typu 0AG naniesiony jest na górnej części przedniej obudowy w miejscu wskazanym na rysunku. Kod skrzyni jest wygrawerowany elektroiskrowo. Symbol dość łatwo odczytać patrząc na przekładnię od góry. Najczęściej przed odczytem należy przetrzeć pole numerowe.

symbol (kod) skrzyni biegów SEAT 0AG - 1
symbol (kod) skrzyni biegów VW 0AG - 2

WYSPRZĘGLANIE W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 0AG

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) to rozłączanie silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła. W skrzyni biegów typu 0AG pedał sprzęgła pracuje w obwodzie hydraulicznym pompy sprzęgła. W momencie naciśnięcia sprzęgła wzrasta ciśnienie w układzie hydraulicznym. W układzie pracuje również wysprzęglik hydrauliczny, który wysuwa bolec pod wpływem zwiększonego ciśnienia. Bolec porusza łapę sprzęgła, na której pracuje łożysko wyciskowe. Łapa przesuwa po wałku sprzęgłowym. Łożysko naciska na docisk. W tym momencie następuje rozsprzęglenie skrzyni biegów i silnika.

Wysprzęglik hydrauliczny w skrzyni biegów 0AG zamontowany jest na zewnątrz obudowy przekładni w jej górnej części.

wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 0AG - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 0AG - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 0AG

Odczyt prędkości w samochodzie z zamontowaną skrzynią biegów Seat typu 0AG odbywa się poza przekładnią i jest odczytywane z modułu ABS. W związku z tym skrzynia biegów 0AG nie posiada miejsc montażu czujnika prędkości.

czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 0AG - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 0AG - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 0AG

Korki olejowe w skrzyni biegów 0AG umieszczone są w części obudowy, która otacza mechanizm różnicowy. Korek służący do zlewania oleju znajduje się od tylnej strony tej części obudowy pod flanszą zabieraka. Olej do skrzyni biegów Seat 0AG wlewa się przez otwór zaślepiony korkiem, który znajduje się w przedniej części tej obudowy obok flanszy zabieraka.
 

korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 0AG -1
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 0AG - 2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 0AG

Wybierak biegów jest elementem przenoszącym ruch gałki zmiany biegów na skrzynię biegów. Pozwala to na zmianę biegów wybieranych przez kierowcę. Wybierak biegów skrzyni biegów Seat typu 0AG posiada charakterystyczną przeciwwagę.

wybierak - skrzynia biegów SEAT 0AG - 2
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 0AG - 2
Oleje FUCHS SINTOFLUID 75W80 zapytaj o olej

Potrzebujesz olej do takiej skrzyni?

Chetnie pomożemy Ci w doborze oleju do Twojej skrzyni biegów. Wyslij teraz pytanie bez zobowiązań.