KATEGORIE W SKLEPIE

Masz problem ze skrzynią SEAT?

Pomożemy!

Zapytaj

Zadzwoń teraz


32 290 43 44

MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW SEAT - TYP 0AF

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW SEAT- TYP 0AF


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW SEAT - TYP 0AF

Skrzynie biegów Seat typu 0AF to 5 biegowe przekładnie o kompaktowej, zamkniętej konstrukcji z hydraulicznym układem rozsprzęglania. Posiadają przełożenie główne 4,533; 4,571; 4,357, o stosunkach odpowiednio - 68:15; 64:14; 61:14.

 

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Oznaczenie typu skrzyni biegów Seat 0AF niestety nie jest naniesione na skrzyni biegów. Prawdopodobnie ze względów oszczędnościowych do budowy przekładni 0AF wykorzystano obudowy, z których były składane skrzynie biegów typu 02T. W związku z tym na obudowie skrzyń 0AF widnieje typ 02T. Oznaczenie to znajduje się na górze środkowej obudowy. Jest w postaci wypukłego nadlewu.

skrzynia biegów SEAT 0AF - 1
skrzynia biegów SEAT 0AF - 2
skrzynia biegów SEAT 0AF - 3
skrzynia biegów SEAT 0AF - 4

SYMBOL / KOD SKRZYNI BIEGÓW - TYP 0AF

Symbol (kod) skrzyni biegów Seat typu 0AF naniesiony jest na górnej części przedniej obudowy w miejscu wskazanym na rysunku. Kod skrzyni jest wygrawerowany elektroiskrowo. Symbol dość łatwo odczytać patrząc na przekładnię od góry. Najczęściej przed odczytem należy przetrzeć pole numerowe.

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW -  SEAT TYP 0AF -1
SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW -  SEAT TYP 0AF -2

WYSPRZĘGLANIE W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 0AF

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) to rozłączanie silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła. W skrzyni biegów Seat typu 0AF pedał sprzęgła pracuje w obwodzie hydraulicznym pompy sprzęgła. W momencie naciśnięcia sprzęgła wzrasta ciśnienie w układzie hydraulicznym. W układzie pracuje również wysprzęglik hydrauliczny, który wysuwa bolec pod wpływem zwiększonego ciśnienia. Bolec porusza łapę sprzęgła, na której pracuje łożysko wyciskowe. Łapa przesuwa po wałku sprzęgłowym. Łożysko naciska na docisk. W tym momencie następuje rozsprzęglenie skrzyni biegów i silnika.

Wysprzęglik hydrauliczny w skrzyni biegów Seat typu 0AF zamontowany jest na zewnątrz obudowy przekładni w jej górnej części.

wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 0AF - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 0AF - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 0AF

Odczyt prędkości w samochodzie z zamontowaną skrzynią biegów Seat typu 0AF odbywa się poza przekładnią i jest odczytywane z modułu ABS. W związku z tym skrzynia biegów 0AF nie posiada miejsc montażu czujnika prędkości.

czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 0AF -1
czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 0AF -2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 0AF

Korki olejowe w skrzyni biegów Seat typu 0AF umieszczone są w części obudowy, która otacza mechanizm różnicowy. Korek służący do zlewania oleju znajduje się od tylnej strony tej części obudowy pod flanszą zabieraka. Olej do skrzyni biegów Seat 0AF wlewa się przez otwór zaślepiony korkiem, który znajduje się w przedniej części tej obudowy obok flanszy zabieraka.

korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 0AF -1
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 0AF -2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 0AF

Wybierak biegów jest elementem przenoszącym ruch gałki zmiany biegów na skrzynię biegów. Pozwala to na zmianę biegów wybieranych przez kierowcę. Wybierak biegów skrzyni biegów Seat typu 0AF posiada charakterystyczną przeciwwagę.

wybierak - skrzynia biegów SEAT 0AF - 1
wybierak - skrzynia biegów SEAT 0AF - 2
Oleje FUCHS SINTOFLUID 75W80 zapytaj o olej

Potrzebujesz olej do takiej skrzyni?

Chetnie pomożemy Ci w doborze oleju do Twojej skrzyni biegów. Wyslij teraz pytanie bez zobowiązań.