KATEGORIE W SKLEPIE

Masz problem ze skrzynią SEAT?

Pomożemy!

Zapytaj

Zadzwoń teraz


32 290 43 44

MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW SEAT - TYP 02Q

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW SEAT - TYP 02Q


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW SEAT - TYP 02Q

Skrzynie biegów Seat typu 02Q produkowane przez Seat, to 6 biegowe przekładnie przenoszące napęd na przednie koła. Posiadają kompaktową, zamkniętą obudowę. Montaż rozrusznika występuje w tych skrzyniach od strony chłodnicy i rozrusznik napędza koło zamachowe od strony skrzyni biegów. Półosie napędzające koła są dokręcane do zabieraków, które zamontowane są w skrzyni bezpośrednio w mechanizmie różnicowym. Taka konstrukcja umożliwia w praktyce demontaż półosi lub skrzyni biegów bez konieczności zlewania z niej oleju.

Skrzynia biegów SEAT 02Q - 1
Skrzynia biegów SEAT 02Q - 2
Skrzynia biegów SEAT 02Q - 3
Skrzynia biegów SEAT 02Q - 4

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Typ skrzyni biegów można odczytać od spodu skrzyni biegów. Jest on wypukłym nadlewem na przedniej obudowie.

Skrzynia biegów SEAT typ 02Q - 1
Skrzynia biegów SEAT typ 02Q - 2

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW - TYP 02Q

W manualnych skrzyniach biegów Seat o oznaczeniu konstrukcyjnym 02Q, symbol skrzyni biegów wraz z numerami seryjnymi naniesiony jest na specjalnym miejscu na górze skrzyni biegów. Pole numerowe jest w postaci splanowanego miejsca na tylnej obudowie. Numery nanoszone są w sposób grawerowania elektroiskrowego. Symbol skrzyni można bez trudu odczytać w komorze silnika. Czasem odczyt wymaga przeczyszczenia pola numerowego.

symbol (kod) skrzyni biegów SEAT 02Q - 1
symbol (kod) skrzyni biegów SEAT 02Q - 2

WYSPRZĘGLANIE HYDRAULICZNE Z WYSPRZĘGLIKIEM NA WAŁKU SPRZĘGŁOWYM

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) polega na rozłączaniu silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła.

Układ z wysprzęglikiem zamontowanym na wałku sprzęgłowym stosowany jest w skrzyniach 6 biegowych. W tym układzie wysprzęglania sprzęgło + pompa + wysprzęglik pracują we wspólnym obwodzie hydraulicznym. W czasie naciskania sprzęgła powstaje ciśnienie w układzie. Wysprzeglik, który jest zamontowany na wałku sprzęgłowym pod łożyskiem wyciskowym, powiększa swoją objętość - rozszerza się w kierunku łożyska i przesuwa je. Łożysko naciska na docisk sprzęgła rozsprzęglając silnik i skrzynię biegów.

wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 02Q - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów SEAT 02Q - 2

RODZAJ CZUJNIKA PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 02Q

W skrzyniach biegów Seat typu 02Q występują dwa systemy odczytu prędkości.

Pierwszy z nich to odczyt bezpośrednio ze skrzyni biegów. Odbywa się on poprzez elektroniczny impulsator zamontowany w skrzyni biegów na mechanizmie różnicowym.

Inny sposób to odczyt prędkości niezależnie od skrzyni biegów. Pomiar prędkości pobierany jest z czujnika zamontowanego w układzie ABS. W tym przypadku na skrzyni nie ma żadnego czujnika prędkości, a miejsce ewentualnego montażu jest zaślepione.

W skrzyniach Seat nie stosuje się montażu skrzyni biegów na podstawie rodzaju odczytu prędkości, ponieważ rodzaj montowanej skrzyni biegów jest determinowany jej symbolem. Symbol automatycznie określa rodzaj odczytu prędkości.

czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 02Q - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów SEAT 02Q - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 02Q

Na poniższych zdjęciach wskazaliśmy miejsca, w których znajdują się korki do zlewania i wlewania oleju ze skrzyni biegów Seat typ 02Q.

korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 02Q - 1
korki olejowe - skrzynia biegów SEAT 02Q - 2

RODZAJ WYBIERAKA BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 02Q

Wybierak to element, który umożliwia zmianę biegów. Przenosi on ruch gałki zmiany biegów na mechanizmy przekładni. W skrzyniach biegów Set typu 02Q montowany jest na górze skrzyni. Posiada specyficzną przeciwwagę uwidocznioną na poniższych zdjęciach.

wybierak - skrzynia biegów SEAT 02Q - 1
wybierak - skrzynia biegów SEAT 02Q - 2
Oleje FUCHS SINTOFLUID 75W80 zapytaj o olej

Potrzebujesz olej do takiej skrzyni?

Chetnie pomożemy Ci w doborze oleju do Twojej skrzyni biegów. Wyslij teraz pytanie bez zobowiązań.