MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02Q

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 02Q


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW VW - TYP 02Q

Skrzynie biegów VW typu 02Q produkowane przez Volkswagena, to 6 biegowe przekładnie przenoszące napęd na przednie koła. Posiadają kompaktową, zamkniętą obudowę. Montaż rozrusznika występuje w tych skrzyniach od strony chłodnicy i rozrusznik napędza koło zamachowe od strony skrzyni biegów. Półosie napędzające koła są dokręcane do zabieraków, które zamontowane są w skrzyni bezpośrednio w mechanizmie różnicowym. Taka konstrukcja umożliwia w praktyce demontaż półosi lub skrzyni biegów bez konieczności zlewania z niej oleju.

 

Skrzynia biegów VW 02Q - 1
Skrzynia biegów VW 02Q - 2
Skrzynia biegów VW 02Q - 3
Skrzynia biegów VW 02Q - 4

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Typ skrzyni biegów można odczytać od spodu skrzyni biegów. Jest on wypukłym nadlewem na przedniej obudowie.

Skrzynia biegów VW typ 02Q - 1
Skrzynia biegów VW typ 02Q - 2

SYMBOL (KOD) SKRZYNI BIEGÓW - TYP 02Q

W manualnych skrzyniach biegów Volkswagen o oznaczeniu konstrukcyjnym 02Q, symbol skrzyni biegów wraz z numerami seryjnymi naniesiony jest na specjalnym miejscu na górze skrzyni biegów. Pole numerowe jest w postaci splanowanego miejsca na tylnej obudowie. Numery nanoszone są w sposób grawerowania elektroiskrowego. Symbol skrzyni można bez trudu odczytać w komorze silnika. Czasem odczyt wymaga przeczyszczenia pola numerowego.

symbol (kod) skrzyni biegów VW 02Q - 1
symbol (kod) skrzyni biegów VW 02Q - 2

WYSPRZĘGLANIE HYDRAULICZNE Z WYSPRZĘGLIKIEM NA WAŁKU SPRZĘGŁOWYM

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) polega na rozłączaniu silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgła.

Układ z wysprzęglikiem zamontowanym na wałku sprzęgłowym stosowany jest w skrzyniach 6 biegowych. W tym układzie wysprzęglania sprzęgło + pompa + wysprzęglik pracują we wspólnym obwodzie hydraulicznym. W czasie naciskania sprzęgła powstaje ciśnienie w układzie. Wysprzeglik, który jest zamontowany na wałku sprzęgłowym pod łożyskiem wyciskowym, powiększa swoją objętość - rozszerza się w kierunku łożyska i przesuwa je. Łożysko naciska na docisk sprzęgła rozsprzęglając silnik i skrzynię biegów.

wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 02Q - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 02Q - 2

RODZAJ CZUJNIKA PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 02Q

W skrzyniach biegów VW typu 02Q występują dwa systemy odczytu prędkości.

Pierwszy z nich to odczyt bezpośrednio ze skrzyni biegów. Odbywa się on poprzez elektroniczny impulsator zamontowany w skrzyni biegów na mechanizmie różnicowym.

Inny sposób to odczyt prędkości niezależnie od skrzyni biegów. Pomiar prędkości pobierany jest z czujnika zamontowanego w układzie ABS. W tym przypadku na skrzyni nie ma żadnego czujnika prędkości, a miejsce ewentualnego montażu jest zaślepione.

W skrzyniach VW nie stosuje się montażu skrzyni biegów na podstawie rodzaju odczytu prędkości, ponieważ rodzaj montowanej skrzyni biegów jest determinowany jej symbolem. Symbol automatycznie określa rodzaj odczytu prędkości.

czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02Q - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 02Q - 2

RODZAJ WYBIERAKA BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 02Q

Wybierak to element, który umożliwia zmianę biegów. Przenosi on ruch gałki zmiany biegów na mechanizmy przekładni. W skrzyniach biegów VW typu 02Q montowany jest na górze skrzyni. Posiada specyficzną przeciwwagę uwidocznioną na poniższych zdjęciach.

wybierak - skrzynia biegów VW 02Q - 1
wybierak - skrzynia biegów VW 02Q - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 02Q

Na poniższych zdjęciach wskazaliśmy miejsca, w których znajdują się korki do zlewania i wlewania oleju ze skrzyni biegów VW typ 02Q.

korki olejowe - skrzynia biegów VW 02Q - 1
korki olejowe - skrzynia biegów VW 02Q - 2

Oleje przekładniowe do skrzyni VW typ 02Q

JAKI OLEJ DO SKRZYNI BIEGÓW VW TYPU 02Q

Zalecenia jakie oleje do skrzyń biegów VW typu 02Q należy stosować, w ostatnim czasie ulegają zmianie, ponieważ VW wprowadza do oferty nowe oleje przekładniowe. W zwiazku z tymi zmianami, na daną chwilę nie możemy jednoznacznie wyszczególnić oleju do tych skrzyń biegów. 

Jeśli interesuje Cię jaki olej i w jakiej ilości powinieneś wlać do swojej skrzyni biegów napisz do nas - szybko i rzeczowo odpowiemy.

ZAPYTAJ O OLEJ


Komentarze, pytania i oceny

Postów nie znaleziono

NOWA OCENA I KOMENTARZ