MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 0AG

MANUALNE SKRZYNIE BIEGÓW VOLKSWAGEN VW - TYP 0AG


BUDOWA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW VW - TYP 0AG

Skrzynie biegów VW typu 0AG to 6 biegowe przekładnie o kompaktowej, zamkniętej konstrukcji z hydraulicznym układem rozsprzęglania. Posiadają przełożenie główne 4,533, o stosunku - 60 : 15.

 

TYP SKRZYNI BIEGÓW

Oznaczenie typu skrzyni biegów VW 0AG niestety nie jest naniesione na skrzyni biegów. Prawdopodobnie ze względów oszczędnościowych do budowy przekładni 0AG wykorzystano obudowy, z których były składane skrzynie biegów typu 02T. W związku z tym na obudowie skrzyń 0AG widnieje typ 02T. Oznaczenie to znajduje się na górze środkowej obudowy. Jest w postaci wypukłego nadlewu.

Co to jest TYP SKRZYNI BIEGÓW przeczytasz w poradniku dotyczącym ogólnych informacji o przekładniach Volkswagena - TYP SKRZYNI BIEGÓW VW

skrzynia biegów VW typ 0AG - 1
skrzynia biegów VW typ 0AG -  2
skrzynia biegów VW typ 0AG - 3
skrzynia biegów VW typ 0AG - 4

SYMBOL / KOD SKRZYNI BIEGÓW - TYP 0AG

Symbol (kod) skrzyni biegów VW typu 0AG naniesiony jest na górnej części przedniej obudowy w miejscu wskazanym na rysunku. Kod skrzyni jest wygrawerowany elektroiskrowo. Symbol dość łatwo odczytać patrząc na przekładnię od góry. Najczęściej przed odczytem należy przetrzeć pole numerowe.

Do czego służy KOD SKRZYNI BIEGÓW i dlaczego jest ważny przy zakupie skrzyni biegów Volkswagen, przeczytasz w poradnikuSYMBOL - KOD SKRZYNI BIEGÓW VW

symbol (kod) skrzyni biegów VW 0AG - 1
symbol (kod) skrzyni biegów VW 0AG - 2

WYSPRZĘGLANIE W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 0AG

Wysprzęglanie (rozsprzęglanie) to rozłączanie silnika i skrzyni biegów za pośrednictwem sprzęgłąa. W skrzyni biegów typu 0AG pedał sprzęgła pracuje w obwodzie hydraulicznym pompy sprzęgła. W momencie naciśnięcia sprzęgła wzrasta ciśnienie w układzie hydraulicznym. W układzie pracuje również wysprzęglik hydrauliczny, który wysuwa bolec pod wpływem zwiększonego ciśnienia. Bolec porusza łapę sprzęgła, na której pracuje łożysko wyciskowe. Łapa przesuwa po wałku sprzęgłowym. Łożysko naciska na docisk. W tym momencie następuje rozsprzęglenie skrzyni biegów i silnika.

Wysprzęglik hydrauliczny w skrzyni biegów 0AG zamontowany jest na zewnątrz obudowy przekładni w jej górnej części.

O rodzajach wysprzęglania w skrzyniach biegów Volkswagen, przeczytasz w poradnikuWYSPRZĘGLANIE W SKRZYNIACH VW.

wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 0AG - 1
wysprzęglanie - skrzynia biegów VW 0AG - 2

CZUJNIK PRĘDKOŚCI W SKRZYNI BIEGÓW TYPU 0AG

Odczyt prędkości w samochodzie z zamontowaną skrzynią biegów VW typu 0AG odbywa się poza przekładnią i jest odczytywane z modułu ABS. W związku z tym skrzynia biegów 0AG nie posiada miejsc montażu czujnika prędkości.

O sposobach odczytu prędkości w skrzyniach biegów Volkswagen zapoznasz się w poradnikuODCZYT PRĘDKOŚCI W SKRZYNIACH VW

czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 0AG - 1
czujnik prędkości - skrzynia biegów VW 0AG - 2

WYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI TYPU 0AG

Wybierak biegów jest elementem przenoszącym ruch gałki zmiany biegów na skrzynię biegów. Pozwala to na zmianę biegów wybieranych przez kierowcę. Wybierak biegów skrzyni biegów typu 0AG posiada charakterystyczną przeciwwagę.

Informacje o wybierakach biegów w skrzyniach VW przybliżymy Ci w poradnikuWYBIERAK BIEGÓW W SKRZYNI BIEGÓW VW

wybierak - skrzynia biegów VW 0AG - 2
korki olejowe - skrzynia biegów VW 0AG - 2

KORKI OLEJOWE W SKRZYNI BIEGÓW 0AG

Korki olejowe w skrzyni biegów 0AG umieszczone są w części obudowy, która otacza mechanizm różnicowy. Korek służący do zlewania oleju znajduje się od tylnej strony tej części obudowy pod flanszą zabieraka. Olej do skrzyni biegów VW 0AG wlewa się przez otwór zaślepiony korkiem, który znajduje się w przedniej części tej obudowy obok flanszy zabieraka.

Więcej informacji o korkach olejowych mamy dla Ciebie w poradnikuKORKI OLEJOWE W SKRZYNIACH BIEGÓW VW

korki olejowe - skrzynia biegów VW 0AG -1
korki olejowe - skrzynia biegów VW 0AG - 2

Oleje przekładniowe do skrzyni VW typ 0AG

JAKI OLEJ DO SKRZYNI BIEGÓW VW TYPU 0AG

Zalecenia jakie oleje do skrzyń biegów VW typu 0AG należy stosować, w ostatnim czasie ulegają zmianie, ponieważ VW wprowadza do oferty nowe oleje przekładniowe. W zwiazku z tymi zmianami, na daną chwilę nie możemy jednoznacznie wyszczególnić oleju do tych skrzyń biegów. 

Jeśli interesuje Cię jaki olej i w jakiej ilości powinieneś wlać do swojej skrzyni biegów napisz do nas - szybko i rzeczowo odpowiemy.

ZAPYTAJ O OLEJ


SYMBOLE - KODY SKRZYŃ BIEGÓW VW TYPU 0AG

Poniżej zestawienie kodów skrzyń biegów występujących w typie 0AG. Istnieje możliwość, że nie są to wszystkie kody. Jesli masz wiedzę, że w skrzyniach 0AG występuje jeszcze jakiś kod, napisz w komentarzu - dopiszemy go.

Pamiętaj, że skrzynie biegów o różnych symbolach - kodach, różnią się między sobą przełożeniami i większość z nich jest nieazamienna.

Komentarze, pytania i oceny

Postów nie znaleziono

NOWA OCENA I KOMENTARZ